Možete li mi objasniti kako se zimi može dogoditi da se npr. mokra roba osuši iako je temperatura ispod 20 stupnjeva. Ili, zašto voda isparava na sobnoj temperaturi - odnosno kako se i po kojim uvjetima dogodi da voda prelazi iz tekučeg u plinovito stanje. Hvala

Ime i prezime: Marko Polak markolukaivan@gmail.com

Odgovor na prvo pitanje naći ćeš spomenut u svakom od ovih odgovora.

Drugo je pak pitanje u najmanju ruku čudno. Voda pri nama normalnim uvjetima općenito hlapi, tako da bi smislenije bilo pitati pri kakvim uvjetima ne hlapi. Odgovor na to pitanje bio bi da voda jedino ne hlapi kad je atmosfera zasićena vodenom parom, odnosno kad je parcijalni tlak vodene pare jednak tlaku vodene pare.
Općenito, ako imamo neku tekućinu ili sublimirljivu krutinu u kontaktu s plinom (ili vakuumom), ona će prelaziti u plinovito stanje dok se ne uspostavi ravnoteža između plinovite i krute ili tekuće faze. Ako je prostor dovoljno velik da sav kondenzirani materijal ispari, to će se i dogoditi. Zbog toga tj. činjenice da zrak obično nije zasićen vodenom parom, možemo si dopustiti da stvari sušimo na zraku. Kad tomu nije tako, stvari se na zraku moče. Ako to nisi nikad doživio, pokušaj ostaviti rublje da ti se suši u magli.