u odmjernoj tikvici volumena 250ml otopljeno je 9,67g barijeva hidroksida i nakon toga tikvica je nadopunjena do oznake destiliranom vodom. za titraciju 25ml uzorka dušične kiseline nepoznate koncentracije potrošeno je 11,56ml ovako pripravljene otopine barijeva hidroksida. izračunajte množinsku koncentraciju kiseline i masu čiste kiseline u ishodnoj otopini prije titracije.

Ime i prezime: sara inic inicsara15@gmail.com

Jedna formulska jedinka barijevog hidroksida može neutralizirati dvije molekule dišične kiseline:

Ba(OH)2 + 2 HNO3 → Ba(NO3)2 + 2 H2O

Dakle, množina kiseline u uzorku dvostruko je veća od množine barijevog hidroksida u titransu:

n(HNO3) = 2∙nt(Ba(OH)2)

Obje se množine mogu iskazati kao umnožak volumena i koncentracije:

c(HNO3)∙V(HNO3) = c(Ba(OH)2)∙Vt(Ba(OH)2)

Koncentraciju barijevog hidroksida u titransu možeš dobiti dijeljenjem množine s volumenom:

c(Ba(OH)2) = n(Ba(OH)2)/V(otopina)

= m(Ba(OH)2)/(V(otopina)∙M(Ba(OH)2))

Iz iste formule možeš izvesti i formulu pomoću koje ćeš naći masu dušične kiseline u polaznoj otopini.

Za vježbu možeš pogledati još i ovaj, ovaj i ovaj zadatak.