Možete li mi objasniti je li biološki aktivan tetrahidrofolat i dihidrofolat ili samo tetrahidrofolat. Nailazim u knjigama da su biološki aktivni oblici vitamina B9 njegovi reducirani oblici, ali nigdje ne piše koji jer koliko sam razumjela folati imaju dva osnova reducirana oblika dihidrofolat i tetrahidrofolat, a oni imaju još mali broj reduciranih oblika koji su reducirani ovisno o skupinu koju imaju na N5 i/ili N10 (metilna, hidroksimetilna, metilena, formilna, formino te metenilna). Isto puno puta nejasno stoji da je 90 % biološki aktivnog folata u krvi ljudi tetrahidrofolat, a što čini još onih 10 %, koji oblik (https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=9&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwi2vMCIr4vfAhUIDuwKHQoPCl4QFjAIegQIBBAC&url=https%3A%2F%2Fhrcak.srce.hr%2Ffile%2F95968&usg=AOvVaw0cPDUOxB_-fVw8lagzcDQ0). Mnogi Vam hvala.

Ime i prezime: Marinka Bazdulj marinka.bazdulj@gmail.com

U ljudskim metaboličkim procesima sudjeluju tetrahidrofolati, što znači da su upravo oni biološki aktivni derivati folne kiseline. To ne znači da su folna i dihidrofolna kiselina beskorisne (ako bi komu tako nešto palo na pamet) jer mi posjedujemo tj. sadržimo enzime pomoću kojih se folati i dihidrogenfolati prevode u tetrahidrofolate.
Metabolite s raznim skupinama na dušikovim atomima uzeo bih zajedno, osim ako se ne bavimo baš njima pojedinačno, budući da je (reducirana) pteridinska jezgra u svima ista.

Izvor koji navodiš nekoliko puta spominje udjele folatâ, npr.:

"Biljna tkiva sadržavaju uglavnom poliglutamil 5-metil-THF, kojem se pripisuje 90% aktivnosti folata (Gregory i sur., 1984b)."

"Mlijeko je vrlo prikladan proizvod za istraživanje o stabilnosti tijekom termičke obrade zato što je 90-95% prisutnog folata u formi 5-metiltetrahidrofolata."

Ako neki uzorak sadrži tvari A, B, C, D i E, onda bi iz izjave "Tvar A čini 90 % mase uzorka" dosta jasno trebalo slijediti da tvari B, C, D i E čine 10 % uzorka. U folatnom slučaju iz prve izjave B će biti svi tetrahidrofolati osim 5-metiltetrahidrofolata, C dihidrofolati, a D folati. E neće biti ništa ili, ako smo ih propustili, neki dosad nespomenuti derivati folne kiseline. Slično možeš razmišljati i o folatima u mlijeku.