Cijenjenji, možete li mi objasniti je li kemijski naziv za 5,6,7,8 tetrhidrofolat isto što i tetrahidrofolna kiselina, a za 7,8 dihidrofolat isto što i dihidrofolna kiselina? Tražila sam po knjigama službene kemijske nazive, ali puno autora drugačije naziva te spojeve pa više ne znam je li ovo ispravno jer u jednoj se knjizi pojavljuje i naziv 5,6,7,8 tetrahidrobiofolata = tetrahidrobiofolatna kiselina, odnosno dihidrobiofolatna kiselina, zahvaljujem vam.

Ime i prezime: Anika Brstilo anika.brstilo@gmail.com

Nitrat, odnosno nitratni anion nije isto što i dušična kiselina, premda od nje nastaje. Isto tako niti tetrahidrofolat nije tetrahidrofolna kiselina, već njezin anion. No, tetrahidrofolatni anion jest ono što će se dobiti dehidroniranjem (disocijacijom) tetrahidrofolne kiseline, baš kao što će se dihidrofolatni anion dobiti dehidroniranjem dihidrofolne kiseline. Mnoge analitičke metode kojima se određuje ukupna količina folne kiseline ili nekog njezinog derivata neće praviti razliku između neutralne i dehidronirane vrste, tako da će se naći zajedno, odnosno odredit će se "ukupni" folati, dihidrofolati ili tetrahidrofolati.

Predmetak "bio-" su, koliko sam shvatio, folatima pridjenuli prodavači dodataka prehrani, e kako bi naglasili da se radi o "prirodnom" folatu. Razlog tomu je rašireno vjerovanje među ljudima, da su kemijski spojevi nekako bolji ako su dobiveni iz živih bića, negoli u laboratoriju. U znanstvenom svijetu je to ime, dakle, prihvatljivo jedino ako se bavimo psihologijom marketinga.