Možete li mi molim Vas objasniti pojam reducirani folati i navesti primjer. Također možete objasniti pojam oksidiranih folata, jesu oni isto reducirani folati? Folna kiselina je isto reducirani folat? U literaturi nalazim da je reducirani oblik folata u krvi samo tetrahidrofolat, a zatim u nekoj drugoj literaturi da je u krvi dihidrofolat kao reducirani folat pa me to zbunjuje. Jesu li folati koje ljudska crijevna mikrobiota proizvodi isto reducirani folati? Puno Vam hvala ako mi možete pomoći.

Ime i prezime: Dubravko Mileusnić dubravko.mileusnic@gmail.com

U reducirane folate računaju se dihidrofolati i tetrahidrofolati. Folna kiselina je oksidirani oblik. Crijevna flora proizvodi derivate folne kiseline u sva tri oksidacijska stanja pterinske jezgre, s tim da će različite bakterijske linije raditi različite stvari, ovisno o tomu s kakvim enzimima raspolažu.

Poveći pregledni rad o tomu što ljudska crijevna flora radi s folatima i njihovim prekursorima naći ćeš ovdje. Lijep članak o značaju folatâ za ljude možeš pročitati ovdje, a još jedan pregledni rad na istu temu ovdje. Detaljan opis metabolizma folatâ može se naći u bilo kojem fakultetskom udžbeniku biokemije. Kod sebe imam samo Lehningerov, u kojemu ne postoji posebno poglavlje posvećeno folatima, već su metabolički putevi u kojima se nalaze folati te njihovi derivati razbacani na više mjesta po udžbeniku (sinteza nekih aminokiselina te sinteza nukleinskih baza), u duhu knjige, koja metabolizam razmatra kroz kategorije spojeva koji se sintetiziraju.