Kako razdvojiti smjesu natrijeva klorida i kalijeva jodida? Hvala!

Ime i prezime: Dario Kresic Dariokstr@gmail.com

 


Odgovor na ovo pitanje jako ovisi o tomu koliki je udio pojedine komponente u smjesi, s kolikom količinom smjese barataš i što je točno tvoj cilj.

Recimo, da mi netko dođe s kanticom u kojoj je zamiješano po pola kile natrijevog klorida i kalijevog jodida, preporučio bih mu da ode u neki istraživački institut i pokuša izmoliti barem decilitar 1,2-dibrometana, dibrommetana, bromoforma ili 1,1,2,2-tetrabrometana, eventualno neke druge tekućine koja ima gustoću između natrijevog klorida i kalijevog jodida. Pritom se treba nadati (tj. prije razdvajanja slijede pokusi) da barem jedna od tih tekućina ne otapa jodide niti s njima reagira toliko brzo da se ne bi moglo izvesti razdvajanje. Ako su nade uslišane, razdvajanje će se izvesti tako da se dio smjese zalije tekućinom i promiješa, pri čemu će sav natrijev klorid isplivati na površinu, a sav kalijev jodid ostati na dnu.

Kad bi mi pak netko došao s kilogramom jodirane kuhinjske soli i željom da iz nje izvuče jod, skrenuo bih mu pozornost na to da na kilogram kuhinjske soli dođe nešto manje od šezdeset miligrama kalijevog jodata te preporučio da potraži bolji izvor joda.

Kad bi me pak netko pitao kako da iz kalijevog jodida ukloni tragove natrijevog jodida, rekao bih mu: "rekristalizirati, rekristalizirati, rekristalizirati".

Ako te pak zanima dobivanje joda iz morske vode, onda će ti općenit odgovor dati Wikipedia.

Uzgred budi rečeno, pristup kojim se iz natrijevog nitrata i kalijevog klorida dobivaju natrijev klorid i kalijev nitrat, a isto tako mogu i razdvojiti natrijev klorid i kalijev nitrat ovdje nije pretjerano efikasan jer se topljivosti pojedinih soli ne mijenjaju toliko s temperaturom i k tomu su sve dosta bliske, u rasponu od 100 do 300 g / 100 mL.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija