Kako ću znati kada je sol u aquatiziranom, a kada u čvrstom stanju? Npr.magnezijev bromid je u čvrstom stanju, a magnezijev sulfat u aq stanju. Jel mi molim vas možete pomoći?

Ime i prezime: Dora Miljas doramiljas14@gmail.com

I magnezijev bromid i magnezijev sulfat mogu biti i u čvrstom stanju i otopljeni u vodi. Ako pred sobom imaš stvarne uzorke, agregacijsko ćeš stanje jednostavno vidjeti. Ako imaš samo formule, onda agregacijsko stanje treba biti dopisano. MgBr2 znači magnezijev bromid, odnosno jednu formulsku jedinku magnezijevog bromida, MgBr2(s) znači da imamo kruti magnezijev bromid, a MgBr2(cr) naglašava da se radi o kristalnoj tvari. MgBr2(aq) znači da je magnezijev bromid otopljen u vodi, MgBr2(sol) da je magnezijev bromid otopljen u nekom neznanom otapalu, a MgBr2(l) da smo magnezijev bromid uspjeli rastaliti. Uspijemo li magnezijev bromid prevesti u plin, označit ćemo ga s MgBr2(g).
Znači, same po sebi, "gole" formule ne označavaju agregacijsko stanje i iz njih se u principu ne može reći o kakvom je uzorku riječ. Nekovrsne iznimke su tvari koje mogu postojati samo u određenim agregacijskim stanjima, poput npr. dijamanta, te slučajevi kad će nam kontekst (tlak i temperatura, ili kakva već indikacija vanjskih uvjeta) dati do znanja u kojem agregacijskom stanju imamo neku tvar.