Poštovani, na koju se foru spajaju K2CO3, HClO2, HCLO4? Nije mi jasna potpuno ta stvar sa valencijama. Ne znam nacrtati Lewisove strukture niti napisati formulu spoja zbog toga. Npr. Kalij je jednovalentan i dva kalija daju ugljiku dva elektrona. Ugljik ima još 2 preostala elektrona koje želi spariti. Kako u tu priču nastupa kisik? Po mojoj logici može samo 1 kisik jer on ima dva elektrona koje želi spariti. Isto tako HClO4. Vodik jednovalentan, klor isto (kad i razmatram situaciju da je klor sedmovalentan opet ne znam spojiti) Izgleda da mi je logika kriva pa vas molim za odgovor. Hvala puno!

Ime i prezime: Kiki mumijamumi4@gmail.com

 


Što se spajanja tiče, stvar je ukratko takva da neke stvari treba znati, odnosno naučiti. Kad nešto znaš, onda već možeš iz toga izvesti nekakvu logiku i primijeniti ju na ono što još ne znaš. Kako stvari idu bez ikakvog znanja, opisao sam ovdje. No, taj je tekst o valencijama, a kemičari su smislili i bolje stvari, konkretno vezne elektronske parove i oksidacijska stanja. Za oboje je korisno znati crtati Lewisove strukture, o čemu sam jučer kratko pisao ovdje, s naglaskom na sve što se pisalo prije. Pored tekstova o valencijama i Lewisovim strukturama, od koristi će ti biti i ovo i ovo, a za slučaj kalijevog karbonata možeš zaviriti i ovdje.

Uglavnom, tvoj će posao biti da prvo skiciraš molekule (osim one kalijevog karbonata, gdje ćeš imati karbonatni anion i kraj njega dva kalijeva kationa). Pritom ćeš redovito imati centralni atom (u tvojim primjerima ugljikov ili klorov) na koji će biti povezani kisikovi atomi, dok će neki od kisikovih atoma na sebi imati još i vodikove. Nakon toga treba pobrojati sve valentne elektrone u sustavu i rasporediti ih par po par, počevši od već ucrtanih veza, a zatim redom od najelektronegativnijih atoma prema elektropozitivnijima (kisik pa ostali). Pritom treba poštovati pravilo oktetâ, imajući na umu da vodik slijedi pravilo dubleta, a elementi treće i viših perioda mogu imati i dvanaest valentnih elektrona. Kad je to gotovo, preostaje ti još pogledati kakovi su formalni naboji na pojedinim atomima i onda ih što više neutralizirati premetanjem elektronâ, tipično onih neveznih u dvostruke veze, imajući opet pritom na umu pravilo, a ne zakon oktetâ. To bi trebalo voditi do suvislih Lewisovih struktura, premda ne uvijek točnih.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija