Pozdrav, muce me dvije stvari: 1) koja je razlika u fizikalnom i kemijskom principu odredjivanja plamenom fotometrijom i atomskom apsorpcijskom spektroskopijom? Jesu li to jedna te ista metoda po nacinu funkcioniranja ili...? 2) U uzorku suhe rajcice izmjerena je koncentracija kalija i iznosi 0.2 g/L. Kako to preracunati u g/g (g kalija po 1 gramu uzorka)? Volumen ekstrakta iz kojeg je mjeren kalij iznosi 100 mL, a masa suhog uzorka od kojeg je napravljen ekstrakt iznosila je 0.5 g. Hvala puno!

Ime i prezime: Duje Prazic dujetockaprazic@gmail.com

Plamenom fotometrijom mjeri se emisija, a (atomskom) apsorpcijskom spektroskopijom, očito, apsorpcija. S tehničke strane, plamenom fotometru dovoljan je detektor, dok apsorpcijski spektrometri moraju imati i izvor zračenja. Također, neke će elemente poput alkalijskih i zemnoalkalijskih metala, biti lakše određivati plamenom fotometrijom, a neke apsorpcijskom spektroskopijom.

Ako je volumen uzorka 100 mL, a koncentracija kalija 0,2 g/L, masu kalija očito ćeš dobiti množenjem te dvije brojke. Dakle, u uzorku je bilo 0,2 g/L × 0,1 L, odnosno 0,02 g. Maseni udio kalija dobit ćeš dijeljenjem mase kalija s masom uzorka: 0,02 g / 0,5 g = 0,04 g/g = 4 %.