Evo još jednom šaljem pitanje jer bih vas htjela pitati konkretnije što me muči a u prošlom pitanju nisam dovoljno specificirala. Zašto se u SO3 ne spoje "normalno" atomi kisika i sumpora? U knjizi je slika gdje dva kisika tvore zajednicki elektronski par sa sumporom ali onaj treći kisik radi neku čudnu duplu vezu, slikovitije, valentni elektroni sumpora ne sjedaju gdje "treba" kisiku (kako sam dosad tumačila) nego se vežu elektroni i sumpora i kisika dok kisik s druge strane zjapi prazan. Zašto je to tako? Kako ću moći predvidjeti ovakvo ponašanje dok budem crtala Lewisove strukturne formule? Hvala puno na odgovoru!

Ime i prezime: Katarina javno.javno.javno@gmail.com

 


Lewisove strukture dovoljno su česta tema pitanjâ, da ću ukratko reći da klikneš ovdje i slijediš upute tj. da čitaš i klikaš.

Konkretan primjer ipak vrijedi osvrta jer sam umalo optužio autore udžbenika za nemanje pojma o kemiji. Naime, sumpor je poznat po tomu što rado krši tzv. pravilo oktetâ (koje glasi da oko nekog atoma ne može biti više od osam valentnih elektrona), tako da se, crtajući Lewisovu strukturu sumporovog(VI) oksida, ne moramo zamarati rezonancijom, već je dovoljno nacrtati tri dvostruke veze (koje nisu nimalo čudne, baš kao što to ne bi trebale biti ni trostruke veze). Na taj način rješavamo se formalnih naboja, a dvanaest valentnih elektrona upravo je maksimum za sumpor.
Međutim, wikipedijski članak o sumporovom(VI) oksidu navodi da su računalni kemičari (u ovom radu) našli da u njegovim molekulama postoji jedna dvostruka i dvije jednostruke veze te da je ukupna struktura rezonancijski hibrid koji se dobije preklapanjem struktura s dvostrukom vezom na svakoj od tri moguće pozicije.
Ne mogu biti posve siguran da zaključci tog rada i danas važe, budući da je računalna kemija zadnjih godina napredovala ogromnim koracima, kao što ne mogu biti siguran ni da autori udžbenika znaju za wikipedijski članak, odnosno taj rad, a ne da nisu čuli za iznimke od pravila oktetâ. No, spomenuti rad svakako opravdava ono što piše u knjizi, dok ono što sam ja učio s time nije u skladu.

Ono što je ipak posve sigurno je da pravila kojima se vodimo dok crtamo Lewisove strukture ne moraju nužno voditi do najboljih opisa stvarnosti. Uglavnom će biti tu negdje, ali ponekad neće. Isto tako, sigurno je da je molekula sumporovog(VI) oksida nacrtana s tri dvostruke veze posve u skladu s pravilima po kojima se crtaju Lewisove strukture, dok rezonancijski hibrid to nije, makar je, sudeći po spomenutom radu, bliži stvarnosti.

Usput da dodam, za slučaj da ti je promaklo među drugim odgovorima: razlog zašto ćeš tu i tamo crtati čudne dvostruke veze, namjesto normalnih jednostrukih je to što na taj način, ako oba vezna elektrona dolaze od jednog atoma, možeš neutralizirati formalne naboje na atomima. Oni su, naime, ono što pri crtanju Lewisovih struktura treba što više smanjiti.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija