Pozdrav!Pitanje je jednostavno i uredu je da ne nadete rjesenje za problem.Imate li mozda link ili bilo koju stranicu na internetu na kojoj su ispisana rjesenja zadataka natjecanja(od 1999.g. do 2008.g.) jer bi mi stvarno bila velika pomoc kada bih imao rjesenja te bi znao rjesavam li uopce tocno zadatke.Unaprijed zahvaljujem!

Ime i prezime: Mihael Smud mihael.smud11@gmail.com

Izuzmu li se kabineti nastavnikâ kemije koji redovito vode učenike na natjecanja, jedino mjesto na kojemu bih očekivao da ću naći i zadatke i rješenja ured je profesora Judaša (inače voditelja E-škole kemije) na Kemijskom odsjeku zagrebačkog PMF-a. Nisam siguran da će profesor uskoro naći vremena da se baci u arheologiju (zadnji put kad sam bio u tom uredu, hrpe stvarî u prosjeku su bile visoke oko metar), a sâm se tako nešto ne bih usudio izvoditi, tako da preostaju improvizacije.
Prva i najjednostavnija uključuje pretpostavku da će većina zadataka tražiti lako provjerljive informacije, a dobar dio preostalih imati bliske srodnike među zadacima koje smo ovdje već riješili. Ako se ta pretpostavka pokaže točnom, zadaci koji će ti zadati većih muka trebali bi biti dovoljno malobrojni da nam ih možeš poslati bez straha da ti zbog množine pitanjâ prestanemo odgovarati.
Druga improvizacija bila bi da se ja bacim u arheologiju. Naime, u rasponu od 2001. do 2006. dosta sam redovito išao na natjecanja iz kemije, što je među ostalim ostavilo i poveću hrpu raznih papira, dio kojih na sebi nosi zadatke i rješenja. Tu bih improvizaciju, budući da takva akcija sigurno odnosi nekoliko dana (koje neću tako skoro imati), radije ostavio da bude zadnjom opcijom.
Treća i zadnja improvizacija koju ću predložiti najmanje je realna, a iziskivala bi angažiranje tvojeg nastavnika kemije da angažira druge nastavnike da potraže što imaju pa da se to lijepo posloži na jednu hrpu i onda distribuira zainteresiranima.

Ono što se neće tako skoro dogoditi, premda bi svakako trebalo, bila bi izrada i tiskanje kataloga zadataka iz natjecanjâ s kemije. Iako postoji nekoliko standardnih knjiga koje služe u pripremi učenikâ za natjecanja iz kemije, ovakovog djela nigdje nema.

Ukratko, pokušaj koristiti druge izvore, a što ostane dilematično, pošalji ovdje pa ćemo naći odgovore. Ako toga bude previše, prelazimo na (neki) drugi plan.