Poštovani , Imam jedno pitanje trebam u laboratoriju složiti kemikalije u ormar imam sljedeće vrste ovako nekako sada izgleda sloćeno ormar dali je ovo pravilno prema zakonu struke ako nije molim Vas da mi napravite raspored pravilan hvala: POLICA 1 ORGANSKE KEMIKALIJE ORGANSKE KISELINE ALKOHOL POLICA 2 REAGENSI BOJE ZA MIKROSKPIJU UGLJIKO HIDRATI IMAMO SAMO ŠKROB POLICA 3 ANORGANSKA KISELINA ANORGANSKA LUŽINA OTAPALO OKSIDI I SOLI : VODIKOV PEROKSID SAMO Veliko Hvala pozdrav

Ime i prezime: Dalibor dastrice@gmail.com

Prvo pravilo koje ću spomenuti je da velika slova treba koristiti u principu samo onda kad ih traži pravopis. Ostalo se može smatrati nepotrebnim, pa i neumjerenim.

Što se rasporeda tiče, lijep je običaj organske i anorganske kiseline staviti u poseban ormar ili ladicu, po mogućnosti takvu da nema izloženih metalnih dijelova. Ako posebnog ormara nema, onda kiseline trebaju biti što dalje od organskih i anorganskih baza. Da su preblizu, brzo se vidi po tomu što na bocama počnu rasti kristalići.
Posebne pozicije traže i eksplozivne tvari, dok lako raspadljive tvari poput vodikovog peroksida najtoplije preporučam staviti na hladno, npr. u frižider. U frižideru je uputno čuvati i tvari koje lako hlape ili se oksidiraju na zraku. Pretpostavljam da ne treba posebno naglasiti da frižider za kemikalije ne smije služiti za čuvanje namirnica.
Sve ostalo nazvao bih pitanjem osobnog ukusa i vlastite ideje za organizaciju, dok bih gornje upute ukratko sumirao u: što može reagirati, ne smije biti blizu, pogotovo ako je hlapljivo.

Ako postoje kakva formalna pravila o organiziranju kemikalija u ormare, neka mi se njihovi poznavaoci jave pa da dopunim odgovor.