Imam par zadataka koji nisu iz kemije.. pa bih zamolio ako nebi bio problem da mi ih pomognete rješiti. Iz fizike su. 1. Željezna šipka duga je 2m pri 20C. Za kolko se promijeni njezina duljina kada se temperatura snizi na -35C (ß= 1.2*10 na minus 5). 2.Štap od cinka(ß=2.9*10 na minus 5) i štap od željeza (ß=1.2*10 na minus 5) imaju pri 0C jednaku duljinu lo=1m. Kolika je razlika duljina štapova pri 200C?. Hvala unaprijed, Jan, lp.

Ime i prezime: Jan Jančec janjancec2@gmail.com

Formula koja ti treba je:

l = l0 + Δl

= l0 + l0ß∙Δt

pri čemu je l0 duljina pri početnoj temperaturi, l duljina pri konačnoj temperaturi, Δt promjena temperature (razlika konačne i početne temperature), Δl promjena duljine, a ß linearni koeficijent termičke ekspanzije. U zadatku nije zadana jedinica za ß, koja će obično biti 1/K, odnosno 1/°C.