Glavni izvor aluminija je ruda boksit (sadrži aluminijev oksid). Reakcija njenog termičkog raspada može se prikazati: Al2O3> 2Al + 3/2O2 * ΔH=1676 kJ/mol. Koliko se grama aluminija može dobiti ako se kosristi 1000,103 kJ topline?

Ime i prezime: Nikolina Krivić nikolina.krivic2.nk@gmail.com

 


Aluminijev oksid vrije pri 2977 °C (Kolbahov Priručnik za kemičare navodi 2250 °C, što spominjem jer je bitno drugačije od wikipedijskog podatka). Za očekivati je da ćemo tim vrenjem dobiti plin aluminijevog oksida, a ne aluminijeve i kisikove pare. Nastavimo li grijati taj plin, prije ćemo dobiti plazmu, negoli elementarni kisik i aluminij.
Drugim riječima, bojim se da ovaj zadatak ne valja, ali baš jako ne valja jer mu je u srži jedna nemoguća kemijska promjena. Iako je s računske strane taj zadatak trivijalan (sve što treba je toplinu podijeliti s reakcijskom entalpijom, a rezultat pomnožiti sa stehiometrijskim koeficijentom aluminija te njegovom molarnom masom), to ne opravdava njegovo postojanje, barem ne u ovakovoj formi. Neopravdanost je tim veća što postoji sasma pristojan broj oksida koji se grijanjem hoće raspasti na elemente, poput zlatovih, srebrovih ili živinih oksida.
Trećim riječima, točan odgovor na pitanje je da se na opisani način može dobiti nula grama aluminija.
Ako se autor zadatka predomisli i poželi skrpiti zadatak koji bi se bavio time kako se stvarno može dobiti aluminij, neka inspiraciju potraži ovdje.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija