Radila sam pokus sa kostima koje sam uronila u solnu kiselinu i ocat. Zanima me kemijska formula reakcije kiselina s tvarima iz kosti.

Ime i prezime: Ines Briski inesbrisski@gmail.com

Ako smo dodali koncentriranu klorovodičnu kiselinu u povećem suvišku, hidroksiapatit iz kosti prijeći će u kalcijev klorid i fosfornu kiselinu:

Ca5(PO4)3(OH) + 10 HCl → 5 CaCl2 + 3 H3PO4 + H2O

Jednadžbu, kao ni opis prije nje, ne treba uzimati zdravo za gotovo jer iz nastale otopine nije baš trivijalno dobiti kalcijev klorid. Naime, iako je moguće postići da gotovo sva fosforna kiselina bude nedisocirana, podosta je upitno što bi iz takve otopine kristaliziralo kad bi ju krenuli uparavati. Ovako napamet, mogao bih očekivati kalcijev dihidrogenfosfat, a ako ispari puno klorovodika pa se otopina takoreći otkiseli, u obzir dolaze i kalcijev dihidrogenfosfat, hidroksiapatit i kloroapatit.

Nije nemoguće da će te zanimati i odgovor Josipi.