Zanima me što je nabojni broj i kako ga mogu izračunati u nekom spoju ili samom atomu? Također me zanima kada određujem nazive ili formule kompleksnih spojeva kako da izračunam koju bi valenciju imali bakar i voda u tom spoju? Unaprijed hvala

Ime i prezime: Ana Grubić anagrubic1999@gmail.com

Nabojni broj je, kao što mu ime kaže, broj koji pokazuje koliko elementarnih naboja nosi neki ion. Nabojni broj zapisujemo desno od simbola iona u gornjem indeksu, s time da iz tradicijskih razloga predznak ne pišemo ispred (kako je to inače uobičajeno) nego nakon broja. Primjerice, nabojni broj Na+ je +1, nabojni broj Fe3+ je +3, nabojni broj OH je −1, a nabojni broj SO42− je −2.

Nabojni broj računa se tako da se od broja protona sadržanih u ionu oduzme broj elektrona. Primjerice, natrijev kation sastavljen je od 11 protona i 10 elektrona (i 12 neutrona, ali to nam za ovaj račun nije bitno), pa je njegov nabojni broj 11 − 10 = +1.

O valencijama elemenata u spoju puno smo i često pisali na e-školi kemije, pa pretraži stare odgovore. Dio pitanja o "valenciji vode u spoju" ne razumijem, jer je valencija svojstvo atoma, a ne molekule. Možda bi bilo dobro da nam se ponovno javiš s tekstom zadatka koji ti stvara poteškoće.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr