Dobar dan, imam jedan "blic" zadatak vezan za sastav otopina kojeg bi u mojoj školi svi trebali znati rješiti instinktivno i unutar par sekundi, ali meni baš i ne ide. Glasi ovako: Ako smo uzeli otopinu neke tvari množinske koncentracije 3 moldm-3 i razrijedili je 10 puta sa po 10mL. Kolika je množinska koncentracija razrijeđene otopine(na kraju)? Lijep pozdrav, hvala unaprijed!

Ime i prezime: Jelena Cepanec jelena.cepanec1@gmail.com

Na ovo pitanje nije moguće odgovoriti jer nisi navela KOLIKO smo uzeli otopine neke tvari. Da pojasnim: Pitanje bi trebalo glasiti npr. "Ako smo uzeli 1 litru otopine neke tvari množinske koncentracije 3 mol/dm3 i razrijedili..." ili "Ako smo uzeli 10 mL otopine neke tvari množinske koncentracije 3 mol/dm3 i razrijedili...", ili...

Znači, tvoj je sada zadatak da pročitaš u bilježnici ili se raspitaš kod svojih kolega kako je točno glasio zadatak, pa kada to saznaš, onda možemo dalje razgovarati.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr