Pozdrav,imam praktični rad iz kemije i moram provjeriti zašto željezni čavli hrđaju.Zadatak je da u jednu čašu stavim čavao i čašu do pola čavla napunim vodom;zatim drugi čavao da stavim u čašu do kraja napunjenu vodom,zatim treći čavao da stavim u čašu i napunim je s vodenom otopinom natrijeva klorida i da u četvrtu čašu stavim čavao s prokuhanom vodom i malo ulja. Zanima što ce se na kraju dogoditi. Na kraju imam popitanja: Koja je uloga vode u ovim promjenama? Gdje je u navedenim slučjevima najveći udio molekula kisika zrak,voda pri dnu čaše,granica zraka i vode u čaši ili čaša s prokuhanom vodom i slojem ulja na površini. Kako otopina natrijevog klorida utječe na promjenu u čaši?

Ime i prezime: maja kožić maja.kozic04@gmail.com

U idealnim uvjetima na kraju ćeš zgotoviti sve pokuse, zabilježiti opažanja i iz njih nešto zaključiti o tomu što se i zašto dogodilo. To je posao koji ne radiš zbog nastavnika ili sustava, već zbog sebe, da nešto naučiš kako o svijetu oko sebe, tako i o tomu kako se rade eksperimenti. Zbog toga bih preporučio da prvo izvedeš pokuse i zabilježiš što si u njima opazila, a onda se, bude li nedoumica, opet javiš.
Zadatak mi se čini dovoljno jasno postavljenim da ne bi trebalo biti dilema oko toga kako izvesti pokuse. Ako ih ipak ima, pomoći ćemo.

Usput budi rečeno, upišeš li u tražilicu "čavl" ili "čavao", naći ćeš još pregršt pitanjâ koja su postavljena u zadnja dva desetljeća, a odnose se manje-više na isti pokus. Među odgovorima će se naći dosta korisnih uputa kako o izvođenju pokusa, tako i o tomu što treba gledati i što bi se iz pokusa moglo zaključiti.