Kako se ponaša vrelište alkalijskih metala u skupini i zašto je to tako?

Ime i prezime: Borna Skaut katicborna@gmail.com

Kako se mijenjaju vrelišta kroz skupinu alkalijskih metala, možeš vidjeti ovdje. Budući da atome metalâ na okupu drži metalna veza, očito je da ona kroz skupinu slabi. Jakost metalne veze ovisi o radijusu atoma (što je manji, to je veza jača) i o broju valentnih elektrona (ugrubo, metalna je veza najjača kad su valentne orbitale napola popunjene, dok odmak od polupopunjenosti znači slabiju metalnu vezu). Kako je broj valentnih elektrona u skupini uvijek isti (imaju samo po jedan), možemo očekivati da će alkalijski metali imati vrlo niska tališta i vrelišta te da će ona kroz skupinu opadati.
Primijenimo li istu logiku na zemnoalkalijske metale, lako ćemo uočiti da ona više ne štima, budući da je trend njihovih vrelišta u najmanju ruku nepravilan, ako se može reći da uopće postoji. Iz toga se može zaključiti da treba biti vrlo oprezan s jednostavnim rješenjima. U konkretnom slučaju, rekao bih, ispada da jedan elektron više može podosta zakomplicirati stvari.