Zdravo...Mene zanima kako unistiti izmjesanu nitratnu i solnu kiselinu da ih vise nema.Hvala

Ime i prezime: Jasmin zuhrajasmin@hotmail.com

Jedna od prvih stvari koje se nauče u kemiji je da se tvari ne mogu niti stvoriti niti uništiti, već samo pretvarati jedne u druge. Dopustim li mogućnost da tvoje namjere nisu destruktivne, već se zapravo zanimaš za zbrinjavanje kemijskog otpada, onda ti je posao razmjerno jednostavan i možeš ga izvesti na više načina, koji u prvom redu ovise o tomu koliko imaš smjese koje se želiš riješiti. Ako se radi o velikim količinama, od nekoliko (stotina) litara, onda će ti trebati pomoć neke od registriranih tvrtki za zbrinjavanje kemijskog otpada. Slično vrijedi i ako je u otopini veća količina nekog teškog metala.
Ako pak imaš manje od litre (varijacije na temu) zlatotopke, bez olova, žive ili tako nečega, onda to uredno može i u kanalizaciju. Doduše, ne u obliku u kakvom je sad, već treba prvo neutralizirati (npr. sodom bikarbonom) i onda uz razređivanje postupno poslati u odvod. Ako imaš kakav kompost, neutraliziranu i razrijeđenu smjesu možeš i tamo izliti, kao dodatak gnojivu.