Zdravo, da li mi neko može objasniti proces spajanja amfoternog oksida i baze? Shvatila sam postupak ali nisam shvatila na osnovu čega im dodajem brojeve u indeks? Npr. Al2O3+NaOH? Hvala Vam unaprijed mnogo.

Ime i prezime: Selma demibiggestfan@hotmail.com

Ako misliš na mehanizam reakcije alkalijskog hidroksida s amfotermnim oksidom, svakako ćeš morati studirati kemiju jer se radi o podosta složenoj materiji. Ako te samo zanima kako izjednačiti jednadžbu, onda prvo moraš znati kakvi će ti biti produkti. Za to bi opet bilo dobro znati u kakovim su agregacijskim stanjima reaktanti. Staljivanje aluminijevog hidroksida i natrijevog hidroksida neće dati isti produkt kao i otapanje aluminijevog hidroksida u natrijevoj lužini. U potonjem slučaju produkt će biti tetrahidroksoaluminat:

Al2O3 + 2 OH + 3 H2O → 2 [Al(OH)4]

Staljivanje, kao i dobivanje krutih produkata općenito, malko komplicira stvari, o čemu više ovdje.

O sâmom izjednačavanju pisali smo puno puta, tako da bi najbolje bilo da potražiš starije odgovore na tu temu. Na desetke ćeš ih naći ako u tražilicu upišeš "izjedna", a možeš i kliknuti ovdje pa slijediti poveznice.