Možete li mi objasniti zašto cistein ne može tvoriti ionske veze s pobočnim ograncima aminokiselina?

Ime i prezime: Ana Ružica Bajan anaruzica1103@gmail.com

Pobočni ogranak cisteina sadrži tiolnu skupinu, -SH. pKa te skupine iznosi 8,14, što znači da će u vodenim otopinama ta grupa biti ionizirana samo ako su one bazične. U neutralnim će otopinama biti uglavnom neionizirana, a u kiselima posve neionizirana.
Iz toga se lako može zaključiti da će u bazičnim otopinama cistein moći tvoriti ionske veze, ali samo pod uvjetom da se nađe u blizini kakvog kationa. Aminske skupine će u uvjetima u kojima tiolna skupina disocira uglavnom biti neutralne, tako da su ionski kontakti između njih mogući tek u uskom području gdje je amin hidroniran, a tiol dehidroniran (pri vrijednostima pH u rasponu od 8 do 9).
To sve skupa znači da cistein vjerojatno nema osobitu ulogu kao sudionik u ionskim kontaktima, dok su vodikove veze tiolnih grupa općenito nešto slabije od onih gdje su uključeni kisikovi i dušikovi atomi. Međutim, cistein je zato nezaobilazan kad treba praviti kovalentne veze među proteinskim lancima.