Poštovani, na ispitu sam imao zadatak da izračunam relativnu molekulsku masu spoja magnezijevog karbonata. Ja sam to napravio na sljedeći način, a nisu mi dani svi bodovi: Mr (MgCO3) = Mr (MgO) + Mr (CO2) Mr (Mg CO3) = 40.31 + Ar(C) + 2 Ar(O) Mr (MgCO3) = 40.31 + 44.012 Mr (MgCO3) = 84.32. Sporan je bio korak prvi pa me zanima jesam li u potpunosti točno riješio zadatak?

Ime i prezime: Filip Vučić fico.sah@gmail.com

Rješenje zadatka ti je točno, a metoda ti je malko neobična, premda je sve što si napisao istina.
Ja bih se, recimo, zapitao odakle ti relativna molekulska masa magnezijevog oksida. Ako ju imaš negdje zadanu ili si ju također izračunao, onda bih ti dao sve bodove. Ako ništa od toga nije slučaj tj. ako ti je jedini izvor podataka tablica s periodnim sustavom elemenata, onda već ne bih jer nedostaje to kako si dobio relativnu molekulsku masu magnezijevog oksida.