Možete li mi napisati koje su kiseline i baze po arrheinusu? Trebam znati 5 primjera :) također i 5 po bronstedu i lowryju. Unaprijed hvala :)

Ime i prezime: Anđa Zeba zebaanda@gmail.com

Arrheniusova definicija kiseline ona je zdravoseljačka: kiseline su tvari koje su kisele, odnosno koje će u vodenim otopinama davati oksonijeve katione. Kako one kiseline koje se spominju u sedmom razredu osnovne zasigurno znaš, ovdje ću spomenuti pet njih kojih nema u osmoškolskim knjigama: heksacijanoželjezova(II) kiselina, heksafluorosilicijska kiselina, arsenska kiselina, galna kiselina i glukarna kiselina.
Arrheniusova definicija baza analogna je onoj kiselina: baze su tvari koje će u vodenim otopinama davati hidroksidne anione. Tu nema puno smisla da ti nabrajam primjere jer prolazi svaki hidroksid svakog alkalijskog ili zemnoalkalijskog metala, izim berilijevog.

Brønsted-Lowryjeva teorija kao kiseline definira tvari koje mogu donirati hidron, a kao baze tvari koje ga mogu primiti. Kako ta teorija obuhvaća Arrheniusovu, slobodna si koristiti prije navedene primjere. Ako pak netko traži kiseline i baze koje to jesu po Brønsted-Lowryjevoj teoriji, ali ne i po Arrheniusovoj, onda ti je najmudrije otići u organsku kemiju i uzeti pet derivata piridina kao baze i pet derivata acetilacetona kao kiseline.

Usput, mogla bi te zanimati i Lewisova teorija kiselina i baza.