Zašto je promjer iona u metalu jednako velik kao promjer slobodnog atoma tog elementa?

Ime i prezime: Ana Milovac

Koliko mi je poznato, ioni su vrlo egzotična, ako ne i nepostojeća pojava u metalima (tj. u tvarima kod kojih postoji metalna veza). Također, kod elemenata koji spadaju u metale, radijus slobodnog atoma, radijus metalnog kationa i metalni radijus općenito će biti različiti.

Ako sam što krivo shvatio, javi se opet, ali s konkretnim brojkama koje te muče, idealno i s izvorom te neobične informacije.
Usput možeš zaviriti i ovdje te dalje pratiti poveznice, jer smo o temi atomskih, ionskih i ostalih radijusa već podosta pisali, često upravo baš poradi kojekakvih paradoksa što ih neumorno porađa naš obrazovni sistem.