Pripremi 100 ml 2% otopine NaOH. Koliko grama NaOH trebaš odvagati da bi dobio navedenu otopinu? Ne znam kako da ovo riješim? Fali mi gustoća... Pomozite,hitno mi je. Hvala, Petar

Ime i prezime: petar jurina kluksa@kbc-zagreb.hr

Gustoća 2 %-the natrijeve lužine pri 20 °C iznosi 1,0207 g/mL. Dalje, pretpostavljam, znaš pa ću samo napomenuti da autor zadatka očekuje da pretpostaviš da je gustoća 2 %-tne natrijeve lužine približno jednaka gustoći vode. Pogreške, odnosno razlike ispod 5 % znadu se tolerirati, o čemu sam još ponešto napisao ovdje. Razlog toj toleranciji lako se primijeti usporediš li rezultat koji se dobije kad uzmeš točnu vrijednost s onim koji se dobije pomoću aproksimacije. U prvom slučaju treba 2,0414 g natrijevog hidroksida, a u drugom 2 g natrijevog hidroksida. Međutim, kako je maseni udio u zadatku zadan samo s jednom značajnom znamenkom, to bi, striktno gledano, rezultat trebao biti isti u oba slučaja.