Pozdrav,zanima me odgovor na ova 2 pitanja:1.zasto je energija ionizacije veca kod Ca+ nego kod Ca?,2.zasto nestane plava boja modre galice kad se u nju ubaci bakrena plocica?Hvala unaprijed.

Ime i prezime: Andrea Kuzmanić andrea.kuzmanic16@gmail.com

Pozitivan i negativan naboj međusobno se privlače, dok se istovrsni naboji odbijaju. U slučaju atoma imaš privlačenje elektronâ i jezgre te međusobno odbijanje elektronâ. Ako nekom atomu oduzmeš jedan elektron, ukupno odbijanje elektronâ će se umanjiti, dok će se privlačenje jezgre malo povećati, poradi toga što će elektroni sad biti prosječno bliže jezgri, tako da će idući elektron biti teže otrgnuti. Podosta odgovorâ na tu temu naći ćeš upišeš li u tražilicu "ionizacije".

Koliko mi je poznato, plava boja modre galice neće nestati ako se u nju ubaci bakrena pločica. Da nije možda pločica trebala biti od nekog drugog metala, npr. aluminija ili željeza? U tom bi se slučaju taj metal otopio, a bakar izlučio kao prah ili sitni kristalići.