Voda ima vreliste na 100 stupnjeva, a Mr=18. Etanol ima vreliste 75,5 stupnjeva i Mr=46. Zbog cega je ta razlika? Obje molekule imaju svinutu molekulu ili v oblik molekule, kod obje postoji vodikova veza, a nepolarni dio etanola kao uzrok razlike u vrelistima se zanemaruje.

Ime i prezime: Daniel Franjić ifranjic@inet.hr

Vrelište tvari ovisi o više čimbenika, od kojih su najvažniji jačina međumolekulskih sila i molekulska masa. Što su privlačne međumolekulske sile jače i molekulska masa veća, to će i vrelište biti više.

U privlačne međumolekulske sile ubrajamo između ostalih i vodikovu vezu. Vodikove veze nastaju između vodikovih atoma vezanih na neki jako elektronegativan atom (kisik, dušik, halogen…) i usamljenih elektronskih parova na elektronegativnom atomu druge molekule. U molekuli vode imamo dva usamljena elektronska para na atomu kisika i dva atoma vodika na jako elektronegativnom atomu (kisika). U molekuli etanola imamo također dva usamljena elektronska para na atomu kisika, no samo jedan atom vodika vezan na jako elektronegativni atom kisika (onih pet atoma vodika iz etilne skupine ne računamo, jer nisu vezani na jako elektronegativni atom). Molekula vode ima dakle na raspolaganju dva atoma vodika za tvorbu vodikovih veza sa susjednim molekulama, a molekula etanola samo jedan, pa će i vodikove veze između molekula vode biti jače od vodikovih veza između molekula etanola. Iako etanol ima puno veću molekulsku masu od vode, nedostatak tog jednog dodatnog atoma vodika sposobnog da sudjeluje u vodikovoj vezi ima za posljedicu niže vrelište etanola od vrelišta vode. Kod viših alkohola (butanola, pentanola itd.) utjecaj još veće molekulske mase nadoknađuje taj nedostatak, pa oni imaju više vrelište od vode.

O vrelištima alkohola vidi i odgovor Nenada Judaša Goranu Cirkvenčiću ovdje. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr