OBJASNITE MI ZAŠTO JE ION MAGNEZIJA Mg2+,POZITIVNO NABIJEN A ION KISIKA O2- NEGATIVNO NABIJEN?

Ime i prezime: LUKA LUKAČIĆ luka55vhi.hinet.hr

 


Pozdrav Luka!

Atomi su u svom osnovnom stanju neutralni. Što hoće reći da u svom sastavu (a sastoje se od protona i neutrona u jezgri i elektrona u omotaču) imaju jednaku količinu pozitivnog (protoni) i negativnog (elektroni) naboja. Elektroni su organizirani u tzv. ljuske. Svaka ljuska ima određeni broj elektrona i određenu udaljenost od jezgre. U najvećem broju slučajeva za kemijske reakcije su odgovorni elektroni u najudaljenijoj ljusci tzv. vanjskoj ljusci. Budući da su ti elektroni slabije vezani uz jezgru, moguće ih je ukloniti, pri čemu atom postaje pozitivan i zovemo ga ion. Ako atom ima na raspolaganju prazna mjesta u ljusci, može primiti jedan ili više elektrona i postati negativan. Pozitivne ione zovemo kationi a negativne anioni. Hoće li element radije otpuštati ili primati elektrone to ovisi o njegovom položaju u periodnom sustavu elemenata odnosno o njegovoj elektronskoj konfiguraciji. Općenito možemo reći da će elektrone radije otpuštati elementi na lijevoj strani periodnog sustava, a radije ih primati oni na desnoj strani. Većina elemenata ima više mogućnosti na raspolaganju, mogu primiti ili otpustiti jedan ili više elektrona.
Kisik isključivo prima elektrone ito u najvećem broju slučajeva prima dva elektrona pri čemu prelazi u ion O2- izuzetak su jedino spojevi koje zovemo peroksidi u kojima je kisikov ion O22-. Znači ako neki element zapalimo u kisiku, svaki kisikov atom će od atoma tog elementa preuzeti najčešće po dva elektrona. Kisik u svojoj vanjskoj ljusci ima upravo dva prazna mjesta.
Magnezij, za razliku od kisika, isključivo otpušta elektrone, ito svaki atom magnezija otpušta dva elektrona pri čemu prelazi u ion Mg2+. Upravo to će se i dogoditi ako ga zapalimo u kisiku ili ga otopimo u nekoj kiselini. Magnezij ima u svojoj vanjskoj ljusci dva elektrona.
Imaj u vidu da se ovi procesi događaju zbog težnje elemenata da postanu što stabilniji. Naime, zapalimo li magnezij u kisiku, elementi će razmijeniti elektrone i, budući da su suprotno nabijeni, povezati se tzv. ionskom vezom. U reakciji nastaje magnezijev oksid (MgO) u kojem su i kisik i magnezij bitno stabilniji nego li u elementarnom stanju. Oba elementa su otpustila veliku količinu energije zbog čega se i javlja visoka temperatura.
Odgovor na pitanje zašto neki element u određenim okolnostima otpušta ili prima upravo određeni broj elektrona je prilično složeno za 7. razred. Znam mnoge studente kemije koji s tim nisu na čistu.
Ako ti ovo nije bilo jasno ili dovoljno, molim te javi se opet. Lijep pozdrav!

Odgovorio: Jurica Alešković   jalesko@yahoo.com

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija