Kako se naziva 13.skupina PSE i sto je galica?

Ime i prezime: amanda bebek andela.cuvalo@gmail.com

Borova skupina elemenata po času nema općeprihvaćenog imena kao što bi bili halogeni (17. skupina), halkogeni (16. skupina) ili pniktogeni (15. skupina) elementi. To tu i tamo potakne pokojeg kemičara da smisli neko bezborno ime, tako da su se pojavili prijedlozi poput "ikosagenih elemenata" (engl. icosagens), po ikosaedarskim strukturama koje tvori bor, ili "trielâ" (engl. triels, od tri- i elements). Ti nazivi, kako rekoh, nisu široko prihvaćeni i zapravo sam prvi put za njih čuo sad, kad sam išao potražiti postoji li kakovo zajedničko ime osim "borove skupine".

Galica je tradicionalni naziv za sulfate nekih prijelaznih metala. Najpoznatija je modra galica (CuSO4(H2O)5), a po literaturi se još spominju i zelena (FeSO4(H2O)7) i bijela galica (ZnSO4(H2O)7). Ono što sam maločas naučio, opet zahvaljujući tvom pitanju, je da postoje još i crvena (CoSO4(H2O)7), glinena (Al2(SO4)3), Marsova (Fe2(SO4)3) i crna galica ([Cu,Mg,Fe,Mn,Co,Ni]SO4(H2O)7), pri čemu je ova zadnja zapravo smjesa izomorfnih soli. Kako je jedini izvor tih imena koji spominje wikipedijski članak (primijeti da se galica na engleskom zove "vitriol"), jedna knjiga stara nešto više od stoljeća, to ne mogu reći koliko se ta imena stvarno koriste, a koliko su tek kuriozitet zaostao iz alkemijskih vremena. Kako bilo, lijepo je čuti za njih.