Pozdrav, jako bi bio zahvalan ukoliko mi mozete odgovoriti na sljedeci zadatak, obrađujemo lekciju galvanskih članaka te radimo zadatke vezane za redukcijski potencijal pomocu tablice i slicno... Zadatak glasi: Koji ce od navedenih parova reagirati, dovrsi jednadzbu (uz pomoc tablice redukcijskih potencijala) Cu+h2o Ag+h2o Ca+h20 Au+h2o

Ime i prezime: Deni Bajrić Denibajric10@gmail.com

Iako ne mogu biti u to posve siguran, rekao bih da će bilo tko s pošteno završenom osnovnom školom odmah reći da bakar, srebro i zlato neće reagirati s vodom, a kalcij hoće.
Treba li takav zaključak potkrijepiti i nekakvim brojkama, dostajat će redukcijski potencijali spomenutih metala. Referentna je vrijednost za njih, naime, redukcijski potencijal vodika (0 V). Metali s negativnim redukcijskim potencijalom u kontaktu s hidronima će se oksidirati, reducirajući pritom hidrone u vodik, dok oni s negativnim redukcijskim potencijalom neće. Umjesto toga, kod njih se soli mogu reducirati vodikom u elementarne metale.