Pozdrav, zanima me zašto alkanske kiseline imaju više vrelište od alkana

Ime i prezime: Nina L. aloncar26@gmail.com

Vrelište mravlje kiseline iznosi 100,8 °C, a oktana oko 125 °C. Te podatke spominjem da naglasim da u pitanju nedostaje jedna riječ. Naime, trebalo bi pitati zašto alkanske kiseline imaju viša vrelišta od analognih alkana.

Odgovor na tako korigirano pitanje glasi da se molekule karboksilnih kiselina mogu međusobno povezati vodikovim vezama, a molekule alkanâ ne mogu. Vodikove veze nastaju pak zahvaljujući tomu što karboksilna skupina sadrži vodikov atom vezan za kisikov atom koji odvlači elektrone s vodikovog. K tomu, drugi, karbonilni kisikov atom dodatno odvlači elektrone s vodikovog atoma, a i s ugljikovog atoma s kojim je povezan. Uslijed toga vodikov atom nosi popriličan pozitivan naboj, zbog čega je molekula dobar donor vodikove veze, dok je karbonilni kisik sa svojim negativnim nabojem izvrstan akceptor vodikove veze.

Pored ovoga što sam napisao, mogli bi te zanimati i ovaj, ovaj i ovaj odgovor, a možda i ovaj.