Kako da znam u reakciji odrediti predznak prirasta entropije? Nikako to ne mogu shvatiti kako se radi. Ne znam na koji se dio odnosi > ili < a ne shvaćam ni kako to odrediti. Možete li mi pomoći?

Ime i prezime: Marko Blazevic ericdavidanita@icloud.com

Ako ti je zadatak samo odrediti predznak reakcijske promjene entropije, vjerojatno imaš posla s primjerima reakcija u kojima se to lako može procijeniti, poput reakcija u kojima se povećava ili smanjuje broj čestica u istoj fazi, ili pak nastaju ili se troše čestice u plinovitoj fazi. Još pokoji takav slučaj spomenuo sam ovdje, a dodat ću da općenito vrijedi da entropija raste s brojem čestica (ako su sve u istoj fazi) te s porastom broja čestica u tekućem i plinovitom agregacijskom stanju.

Nadam se da će ovo biti od koristi, a u suprotnom se javi s konkretnim primjerima koji te muče.