Što je: Namjena u zaštiti od požara Kalijum-perklorat (UN1455) Diklor-metan (UN1593) Metilen -klorid

Ime i prezime: Zvonimir Moćan zvonimir.mocan@pu.tel.hr

A što je namjena u zaštiti od buke Đibonni (Oliver) Crve-najabuka (Aki) Jabuka -crvena?

Što bi ti odgovorio na takvo pitanje?

Na e-školi često dobivamo loše postavljena (ponekad i posve besmislena) pitanja. Ovo je jedno od takvih, pa sam ga odlučio prokomentirati za primjer kako ne bi trebalo izgledati pitanje.

Kalijev perklorat se nekada zvao kalij-perklorat, ali se nikad nije zvao 'Kalijum-perklorat', barem ne u hrvatskom jeziku. Kemijska formula kalijevog perklorata je KClO4. Broj UN1455 označava kalcijev perklorat, Ca(ClO4)2, što je, dakako, različito od kalijevog perklorata. Oba perklorata pri povišenoj temperaturi otpuštaju kisik (ponekad i uz eksploziju!), a kisik podržava gorenje, pa stoga oni nikako ne mogu imati namjenu u zaštiti od požara - prije bi mogli poslužiti izazivanju požara. Diklormetan (piše se kao jedna riječ, bez crtice) je isto što i metilen-klorid, CH2Cl2. To je uobičajeno organsko otapalo koje ne gori, ali mi nije poznato da ima neku namjenu u zaštiti od požara.

Baš bi me iskreno zanimalo što si zapravo htio pitati. Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr