Dobar dan, molim Vas možete li mi objasniti zašto je u kompleksu Fe(CO)5 tj. (pentakarbonilželjezo(0)), željezov oksidacijski broj nula?

Ime i prezime: Ana Lučić aanamarija.pavkovic@gmail.com

Molekula pentakarbonilželjeza(0) je neutralna, a građena je od jednog atoma željeza i pet neutralnih molekula ugljikovog monoksida. Kako je zbroj oksidacijskih brojeva svih atomâ u nekoj molekuli jednak naboju te molekule, oksidacijski broj željeza možemo dobiti oduzimanjem zbroja oksidacijskih brojeva u svim molekulama ugljikovog monoksida od naboja molekule pentakarbonilželjeza(0). Drugim riječima, od jedne nule trebamo oduzeti pet nula.

Ako te kojim slučajem muči mogućnost da se ugljikovom monoksidu nešto ozbiljno dogodilo, kad se povezao sa željezom, reći ću ukratko da nije. Veze u koordinacijskim spojevima uredno se formiraju bez promjene oksidacijskih brojeva u centralnim atomima ili u atomima liganada, čemu kumuje to što ligandi za te veze doniraju svoje nevezne elektrone, bez puno zadiranja u elektronsku strukturu njihovih molekula. Slučajevi kad se to ne događa zbog toga čak imaju posebna imena: oksidativna adicija i reduktivna eliminacija.