Da li biste mogli da mi pomognete oko jedne reakcije? U pitanju je samokondenzacija propanala. Nije mi jasno kako se ona dešava i šta se dobija kao krajnji proizvod. Hvala puno unapred :)

Ime i prezime: Jovana Ristić jovanaristic00@gmail.com

Pod samokondenzacijom propanala najvjerojatnije misliš na aldolnu kondenzaciju. U toj reakciji, koja se može katalizirati i kiselinama i bazama, iz dviju molekula karbonilnih spojeva, od kojih barem jedna uz karbonilnu skupinu mora imati odcjepljive hidrone, nastaje jedna molekula β-hidroksiketona ili β-hidroksialdehida koja potom, eliminacijom vode, prelazi u molekulu enona, odnosno enala. U slučaju propanala produkt će biti 2-metilpent-2-enal, po svoj prilici E-izomer, premda ne bih isključio mogućnost da je netko našao katalizator koji će omogućiti nastanak Z-izomera.

Pored te reakcije, samokondenzacijom propanala mogla bi se nazvati i njegova polimerizacija. Naime, pod visokim tlakom i uz odgovarajuće katalizatore aldehidi mogu prijeći u polialdehide, opće formule —(CH(R)O—)n, u kojima su podjedinice povezane acetalnom vezom. Podosta informacija o tim spojevima naći ćeš u uvodu ove doktorske disertacije.