Koliki pH ima puferska otopina priređena otapanjem 10g oksalne kiseline i 10g natrijeva oksalata u 100mL vode. Konstante disocijacije kiseline su K1=5,4*10^-2M i K2=5,4*10^-5M

Ime i prezime: ana ana451508@gmail.com

 


U 100 mL vode pri 20 °C može se otopiti 9 do 10 grama oksalne kiseline, 3,7 grama natrijevog oksalata, odnosno nešto više od jednog grama natrijevog hidrogenoksalata monohidrata. U vrijućoj se vodi može otopiti nešto više od 16 grama natrijevog hidrogenoksalata monohidrata, tako da je za ovaj sustav, u kojemu natrijev hidrogenoksalat jest dominantan spoj, prilično slabo vjerojatno da uopće može postojati, a posve nevjerojatno da će ga itko spravljati. K tomu, kad bi se i netko potrudio sve to zamiješati i zakuhati, dobio bi otopinu puno previše koncentriranu, a da bi u njoj vrijedila Henderson-Hasselbachova jednadžba, o tomu da konstante ionizacije, kao i autoionizacije vode pri 100 ili više °C neće biti iste kao i pri 20 °C, da ne pričam.

S računske strane, zadatak je pak lako rješiv. Sve što treba je izračunati množine oksalne kiseline i natrijevog oksalata, primijetiti da će oni reagirati dajući natrijev hidrogenoksalat:

H2C2O4 + Na2C2O4 → 2 NaHC2O4

i onda izračunati koliko će nastati natrijevog hidrogenoksalata te kolika će biti množina reaktanta u suvišku. Iz tih se dviju množina zatim izračunaju koncentracije spomenutih spojeva i onda, zajedno s konstantom disocijacije za onaj stupanj koji će biti relevantan (prvi ako je u suvišku kiselina, drugi ako je u suvišku sol) ubaciti u spomenutu jednadžbu.

No, kako sam prije obrazložio, dobiveni rezultat neće imati veze sa stvarnim svijetom. S obzirom da spomenuti spojevi ipak jesu topljivi u vodi, zadatak se može popraviti tako da se obje brojke umanje deset puta ili tako da se količina vode udeseterostruči. Što je najbolje, ta korekcija neće čak ni utjecati na rezultat.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija