Molim Vas da li mi množete riješiti dva zadatka. Mozete postupak slikat i poslat mailom. Hitno je! 1. U odmjernoj tikvici volumena 100cm^3 potrebno je pripremiti razrjeđenu vodenu otopinu octene kiseline, ciji pH iznosi tocno 2,5. izracunajte kako cete pripremiti zadanu otopinu, ako na raspolagamnnju imate vodenu otopinu octene kiseline, mnozinske koncentracije 5mol/dm^3. pKa(octene kiseline)=4,75. 2. Zagrijavanjem se amonijevog hidrogenkarbonata raspada na plinoviti amonijak, ugljikov(IV) oksid i vodenu paru. Izracunajte ukupan volumen plinova nastalih terminckim raspadom 1g amonijevog hidrogenkarbonata, mjereno pri temp od 225 stupnjeva i tlaku od 1 bar. Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Ana Jerončić jeroncicana95@gmail.com

 


Po svemu sudeći, vrijeme je za mali podsjetnik. Hitnost nije naš problem i u principu se rješava djelovanjem na vrijeme. Što se pak slanja tiče, to ne činimo jer će onda rješenje vidjeti samo jedna osoba, dok ovako može bilo tko, što znači da smo efikasniji u pomaganju.


U prvom zadatku prvo treba iz pH i pKa izračunati kolika bi trebala biti koncentracija octene kiseline, a potom iz početne i konačne koncentracije koliko treba razrijediti polaznu kiselinu.

Običaj nalaže da se prije svega napišu jednadžba disocijacije:

CH3COOH ⇄ H+ + CH3COO

i izraz za konstantu ravnoteže:

Ka = [H+][CH3COO]/[CH3COOH]

= [H+]2/(c(CH3COOH) – [H+])

Sad imaš jednadžbu u kojoj je jedina nepoznanica koncentracija octene kiseline, budući da i konstantu disocijacije i koncentraciju hidronâ imaš zadane, kao pKa i pH.

Kad izračunaš koncentraciju octene kiseline u konačnoj otopini, preostaje ti još ubaciti ju u formulu:

c1V1 = c2V2

čime ćeš dobiti koliko treba koncentrirane kiseline.


Drugi zadatak opet prvo traži jednadžbu reakcije:

NH4HCO3 → NH3 + CO2 + H2O

Iz nje se vidi da će iz svake formulske jedinke amonijevog hidrogenkarbonata nastati tri molekule plinovitih produkata. Naime, kako se držimo aproksimacije idealnog plina, identitet čestica je nebitan, tako da nam treba samo njihov broj, odnosno množina.

Nju ćemo dobiti tako da prvo izračunamo množinu amonijevog hidrogenkarbonata i pomnožimo ju s tri. Nakon toga preostaje još okoristiti se jednadžbom stanja idealnog plina da se izračuna volumen.

pV = n∙R∙T

V = n∙R∙T/p

= 3∙n(NH4HCO3)∙R∙T/p

= 3∙(m(NH4HCO3)/M(NH4HCO3))∙R∙T/p

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija