Zanima me sta je u ovoj reakciji proizvod, a sta reaktant? 2SO3= 2SO2 + O2? Znam da su reaktanti sa leve strane kao npr kada je u pitanju ova reakcija:2SO2 + O2=2SO3 , ovde znam da su reaktanti SO2 i O2, a proizvod SO3, medjutim za ovu gore reakciju ne znam, ako moze pomoc, unapred zahvalan?

Ime i prezime: Milorad Radonjic miloradradonjic00@gmail.com

Krenimo od znaka jednakosti, koji si napisao. On je zastario, jako zastario. A k tomu je, poradi svoje simetrije, posve neinformativan o smjeru promjene. Zbog toga kemičari već desetljećima, pa i dulje, koriste strelice. One jednoznačno određuju smjer promjene:

reaktant(i) → produkt(i)

U pravilu će strelica pokazivati nadesno, zbog čega će se reaktanti naći lijevo, a produkti desno. Međutim, ono što vrijedi baš uvijek je da strelica ide od reaktanata prema produktima.

To bi trebalo riješiti tvoju dilemu za ovaj slučaj (ako nije, reći ću da reaktanti idu lijevo, a produkti desno, pod uvjetom da eventualna strelica ne upućuje suprotno). No, kemičari su stvari zakomplicirali, tako da nekad metnu dvije strelice koje gledaju u suprotnim smjerovima:

A ⇄ B

U takvim situacijama nemamo ni reaktante ni produkte, već jednostavno sudionike reakcije. Nešto više o tomu možeš pročitati ovdje.