Imaju li svi proteini sekundarnu strukturu?

Ime i prezime: Ante Jer ajericevic@pbf.hr

Sekundarna struktura nije stvar cijelog proteina, nego pojedinih dijelova proteina, u pravilu jedne ili više aminokiselinskih sekvenci koje će se posložiti na neki karakterističan način, poput α-zavojnice ili β-ploče. U proteinima će se obično naći više sekundarnih strukturnih motiva, često povezanih u složenije strukturne motive, ali isto su tako moguće i nestrukturirane sekvence tj. aminokiselinski lanci koji ne poprimaju stalnu strukturu. Nestrukturirane sekvence, odnosno "proteini nestalne strukture", iako ih se moglo naslutiti još prije osamdesetak godina, širu (i zasluženu) pozornost dobivaju tek u zadnja dva desetljeća, u velikoj mjeri zahvaljujući razvoju metoda strukturne analize i strukturnog modeliranja.