Imam dva pitanja iz podrucja ravnozete Kc za reakciju iznosi 4. u kojem omjeru treba uzeti sastojke da se 80 % octene kiseline esterificira- CH3COOH + C2H5OH -> CH3COOC2H5 + H20 Rompski je sumpor stabilan pri temperaturi nižoj od 95.6 stupnjeva celzijusa a zagrijavanjem prelazi u monoklinski. prelazi li rompski sumpor u monoklinski primajući ili dajući toplinu Unaprijed hvala!

Ime i prezime: ana ana451508@gmail.com

Prvi je zadatak dosta zanimljiv, što će reći da se ne sjećam da smo dosad takav dobili na ovoj stranici.

Rješavanje je ipak dosta šablonski posao. Prvo treba zapisati jednadžbu reakcije (nadam se da te skraćene formule neće zbuniti), čisto da se ne zaboravi s čime se radi:

AcOH + EtOH ⇌ AcOEt + H2O

Drugi razlog je to što će jednadžba poslužiti kao podloga za pisanje jednadžbe za ravnotežu u toj reakciji:

Kc = [AcOEt][H2O]/[AcOH][EtOH]

Svaka se od veličina u razlomku može zapisati kao zbroj polazne koncentracije danog sudionika reakcije te promjene te koncentracije:

[AcOEt] = c0(AcOEt) + Δc(AcOEt)
[H2O] = c0(H2O) + Δc(H2O)
[AcOH] = c0(AcOH) + Δc(AcOH)
[EtOH] = c0(EtOH) + Δc(EtOH)

Kako se počinje samo od etanola i octene kiseline, to vrijedi da su polazne koncentracije produkata jednake nuli:

c0(AcOEt) = c0(H2O) = 0

Također, promjena koncentracije, uz pretpostavku da ništa ne hlapi nepovratno te ako se pravimo da je smjesa idealna, bit će ista za oba reaktanta te jednaka, samo suprotnog predznaka, za oba produkta:

Δc(AcOEt) = Δc(H2O) = – Δc(AcOH) = – Δc(EtOH) = Δc

Nadalje, zadatak veli da će ta promjena iznositi 80 % polazne koncentracije octene kiseline:

Δc = 0,8·c0(AcOH)

Sve to sad se lijepo može ubaciti u onaj razlomak s početka, čime se dobiva sljedeća jednadžba:

Kc = (0,8·c0(AcOH))2/(0,2·c0(AcOH)·(c0(EtOH) – 0,8·c0(AcOH)))

Tu se jednadžbu riješi za bilo koju od dvije nepoznanice, čime se dobiva jedna polazna koncentracija izražena pomoću druge. Iz toga se direktno može očitati i potrebni polazni omjer koncentracija reaktanata.

Drugi mi zadatak baš nije najjasniji. Prvo u njemu piše da rompski sumpor "zagrijavanjem prelazi u monoklinski", a zatim slijedi pitanje "prelazi li rompski sumpor u monoklinski primajući ili dajući toplinu". To je otprilike kao da mi netko kaže da ću do tog i tog ureda doći ako se uspnem kat više, a zatim me pita idem li u taj ured gore ili dolje. Drugim riječima, zašto nam šalješ pitanje na koje je već odgovoreno, i to u samom pitanju?