Magnezijevi spojevi mogu se dobiti iz morske vode. Litra morske vode, gustoće 1,024 sadržava 4,176 g magnezijeva klorida i 1,668 g magnezijeva sulfata. magnezij se iz morske vode taloži kao magnezijev hidroksid i to pomoću kalcijeva hidroksida. koliko je potrebno morske vode i kalcijeva oksida da se takvim postupkom dobije 1000 kg magnezijeva oksida Trebaju mi samo jednadžbe po kojima moram računati

Ime i prezime: ana ana451508@gmail.com

Jednadžbe mogu biti kemijske i matematičke. Od prvih za ovaj zadatak trebat će ti samo dvije:

Mg2+ + CaO + H2O → Ca2+ + Mg(OH)2

Mg(OH)2 → MgO + H2O

Iz tih su jednadžbi vidljivi brojevni, odnosno množinski odnosi koji će trebati za matematičke jednadžbe. Ako radiš korak po korak, mudro je prvo naći međurezultate, odnosno naći jednostavne odnose među zadanim veličinama. Međurezultati, odnosno međuizvodi koji će ovdje trebati su potrebna množina magnezijevih kationa:

n(Mg2+) = n(MgO)

= m(MgO)/M(MgO)

te koncentracija magnezijevih kationa u morskoj vodi:

c(Mg2+) = c(MgCl2) + c(MgSO4)

= γ(MgCl2)/M(MgCl2) + γ(MgSO4)/M(MgSO4)

S njima se može ići u računanje veličina koje traži zadatak:

V(morska voda) = n(Mg2+)/c(Mg2+)

= (m(MgO)/M(MgO))/(γ(MgCl2)/M(MgCl2) + γ(MgSO4)/M(MgSO4))

m(CaO) = n(CaO)∙M(CaO)

= n(Mg2+)∙M(CaO)

= (m(MgO)/M(MgO))∙M(CaO)

= m(MgO)∙M(CaO)/M(MgO)

Vidim da je zadana gustoća vode, tako da se pod količinom vode možda traži i masa. Nju ćeš dobiti množenjem volumena s gustoćom.