KClO3 + HCl -> KCl + H2O + Cl2 Kako znam sto ce se ovdje oksidirati a sto reducirati? Zašto se i ClO3- reducira u Cl2 i Cl- oksidira u Cl2? Ja bih stavila da se ClO3- reducira u Cl- od KCl, a Cl- od HCl oksidira u Cl2, molim vas da mi to objasnite

Ime i prezime: ana ana451508@gmail.com

Ovaj se zadatak rješava na identičan način kao i prethodni koji si nam poslala. Razlika je tek u tomu što na mjestu broma imamo klor. Usput budi rečeno, u oba se slučaja radi o reakcijama kod kojih atomi nekog elementa iz dvaju različitih oksidacijskih stanja prelaze u jedno te isto. Takove se reakcije inače zovu komproporcioniranjem, nasuprot poznatijem disproporcioniranju.

Tvoj je prijedlog, iako faktografski neispravan, matematički ispravan. Postaviš li parcijalnu jednadžbu u kojoj klorat, umjesto u klor, prelazi u klorid i zatim nastaviš normalno rješavati redoks, doći ćeš do iste jednadžbe kao i da si (točno) napisala da klorat prelazi u klor.
Razlog zašto ti prijedlog ne stoji ukratko je to što se klorat ne može reducirati u klorid pomoću klorida. Za takav posao treba neki jači reducens. Inače, i sama reakcija s kojom se baviš pomalo kontrira običajima. Uzmeš li otopinu klora u vodi pa ju kuhaš dovoljno dugo, ono što ćeš u nekom času dobiti bit će upravo klorati i kloriti. Dakle, u određenim se uvjetima može postići suprotan proces i to je usput način kako se pripravljaju klorati.