riješavam redokse i imam problem KBr03 + HBr + HCl -> KCl + H2O + Br2 moram li u ovom slučaju brom koji se oksidira iz HBr napisati tijekom oksidacije kao Br- ili ga moram pisati kao HBr koji onda prelazi u oksidacijsko stanje 0. zbunjuje me jer ne dobivam isto riješenje

Ime i prezime: ana ana451508@gmail.com

Kod rješavanja redoksâ nije pretjerano bitno kako ćeš nešto zapisati jer bi rezultat uvijek morao ispasti isti. Ipak, mudrije je držati se tzv. ionskog oblika jer onda imaš manje posla kod pisanja parcijalnih jednadžbi. Kasnije, kad ih zbrojiš i središ, lako je dodati što nedostaje do tzv. molekulskog oblika jednadžbe tj. onoga što će direktno poslužiti da se izračuna koliko će čega trebati odvagnuti za pokus.

Kako nisi rekla kako točno rješavaš zadatak, ne mogu ništa reći o tomu zašto dobivaš različite ishode. Shodno tomu, općenito bih preporučio pogledati ovaj vrlo koristan članak o izjednačavanju redoksnih jednadžbi. Ako pak nemaš nigdje gotovo rješenje, evo i kako bi trebala izgledati sređena jednadžba u ionskom:

2 BrO3 + 10 Br + 12 H+ → 6 Br2 + 6 H2O

što se onda može podijeliti s dva, nakon čega ispadne:

BrO3 + 5 Br + 6 H+ → 3 Br2 + 3 H2O

Molekulski oblik dobije se dodavanjem kalijevih i kloridnih iona:

KBrO3 + 5 HBr + HCl → 3 Br2 + 3 H2O + KCl