Postovani, koliko moze nastati grama jodoforma reakcijom 4,6 g etanola sa odgovarajucom kolicinom joda u prisustvu kalijum hidroksida, narocito me zanima kako ide reakcija? Hvala puno na svim odgovorima, drago mi je sto mi pomazete

Ime i prezime: Milorad Radonjic miloradradonjic00@gmail.com

Jednadžba reakcije dobivanja jodoforma iz etanola glasi:

CH3CH2OH + 4 I2 + 6 NaOH → CHI3 + HCOONa + 5 NaI + 5 H2O

Iz nje se vidi da bi uz potpuno iskorištenje iz 4,6 g etanola moglo nastati najviše 39 g jodoforma.

Što se same izvedbe tiče, u principu ta sinteza izgleda tako da u zaluženu vodenu otopinu joda i kalijevog jodida dokapavaš etanol. Konkretnijih uputa nisam uspio naći jer sve sinteze jodoforma do kojih sam uspio doći polaze od acetona.
Jedna od tih sinteza (upute možeš vidjeti ovdje) spominje 35 %-tno iskorištenje, doduše, tek nakon rekristalizacije. U njoj se ne koristi elementarni jod, već se dodaje natrijev hipoklorit, koji istovremeno oksidira jod i zalužuje otopinu.