Molim Vas da mi objasnite što je AKTIVNI UGLJEN. Znam da služi za pročišćavanje vode. I ako znate gdje ga se može u Zagrebu nabaviti. Hvala!

Ime i prezime: MARTINA NOVAK OBUCINA suma-promet@zg.tel.hr

Draga Martina :

Aktivni ugljen je običan ugljik (najčešće u amorfnom obliku) kojeg karakterizira velika aktivna površina u relativno malom volumenu. Čestice takvog ugljika su vrlo male, najčešće zrnatosti poput oštroga brašna. No i ta zrnca su prepuna kanalića i pukotina što uvelike povećava ukupnu površinu između takvog ugljika i okoline. Primjerice, negdje sam pokupio podatak da je ukupna površina ugljika u filtru plinske maske (gas-maska po domaći) 80 m2.
Zamisli, sve što udahneš kroz takav filtar mora preći preko cijele te površine!
Zamisli da moraš čašu vode natočiti preko žlijeba tako da je jednoliko proliješ po krovu. Teško! Svaki, pa i limeni krov će na svojoj površini zadržati bar mali dio vode. Isto se događa i s ugljikom. A, i svim drugim tvarima više ili manje. Zašto ugljik? Pa, svi kontakti između tvari počivaju na interakciji između elektronskih omotača atoma na njihovoj površini. Tvari koje imaju veću moć raspodjele naboja imaju i više šanse biti partner nekim drugim tvarima s kojima bi se mogli organizirati tako da između njih vlada slaba elektromagnetska sila. Takav sustav je odmah stabilniji nego li obje tvari ponaosob. Ugljik (pri tome mislim na grafit ili amorfni ugljik) je pravi kandidat za taj posao (mekani elektronski oblaci svud okolo; pa ko' tu ne bi spustio glavu). Nemojmo zaboraviti ni to da 'pare pokreću svijet politiku i nogomet', a ugljik je neobično jeftin. A, pazi kako se samo teško dobiva aktivni ugljen: napravi suhu destilaciju drveta, tako dobiveni ugljen usitni, malo ižari i evo ti aktivnog ugljena! Teško, zar ne? Bitno je da prilikom ovakve kemijske obrade dobiješ što porozniji ugljik. To je lako moguće ako za proces odabereš tkiva životinja ili biljaka. Otuda i latinski naziv: Carbo animalis.
Ima još: ugljik je potpuno neotrovan (duduše i neukusan) pa se zbog toga i koristi u medicini za uklanjanje stanovitih neugodnih spojeva iz probavnog trakta.

Što se tiče nabavke, to ne bi trebao biti problem. Pokušaj svugdje gdje se prodaju kemikalije.Aktivni ugljen traži pod nazivom: 'Aktivni ugljen'.

Upozoravam te da 'Hospitaliji' cijene formiraju vanzemaljci!

Pozdrav!

Odgovorio: Jurica Alešković   jalesko@yahoo.com