Koja je uloga kolone za frakcijsku destilaciju? Kako se po energijama ionizacije može prepoznati skupina elemenata? Jesu li stabilne emulzije heterogene ili homogene smjese? Koje su to prave otopine? Hvala!

Ime i prezime: Tamara Vasilj tammy_57062@yahoo.com

Frakcijska destilacija koristi se za odvajanje komponentata smjese koje imaju bliska vrelišta. Kad takva smjesa vrije, u pari ima više-manje svih spojeva kao i u tekućini, ali je udio lakše hlapljivih veći (jer su lakše hlapljivi :)). Ako bi se sad ponovno kondenzirala takva para dobili bi tekuću smjesu u kojoj je udio lakše hlapljivih komponenti veći. Kad takva, nova smjesa, vrije udio lako hlapljivih komponenti u novoj pari je još veći. Ponavljanjem postupka, isparavanje i ponovno ukapljivanje, može se smjesa razdvojiti na sastojke. Kolona služi tome da se plinovita faza kondenzira i zatim ponovno isparava. Za kolonu je bitno da je njena površina koja je u dodiru s plinovitom fazom velika da lako dolazi do izmjene topline i da se isparavanje u kondenziranje zbiva, nije najsretnije reći, što češće.

Prema energijama ionizacije može se vidjeti broj elektrona u zadnjoj, valentnoj ljusci atoma i prema tome odrediti kojoj grupi pripada atom. Poredaš li energije ionizacije krenuvši od prve, kod jedne bi se trebao vidjeti puno veći skok nego kod prethodne. To znači da taj elektron izbačen iz unutrašnje, zatvorene ljuske.

Stabilne emulzije su heterogene smjese. Točka. Da nije heterogena nebi bila emulzija, nego prava otopina.

Prave otopine su one koje nisu neprave. (Nenad Judaš; judas@chem.pmf.hr)
Razlika se svodi na veličinu čestica otopljene tvari......

Odgovorio: Ivan Halasz   ihalasz@chem.pmf.hr