Poštovanje, ako nije problem voljela bih da mi objasnite 3d, 4d I 5d orbitale?

Ime i prezime: Teodora

Jedino što mi ima smisla je da te zanima kako doći do formula kojima se opisuju d-orbitale. Za to ti u principu treba fizikalna kemija, odnosno kvantna mehanika. A to se pak barem u moje doba radilo na trećoj godini preddiplomskog studija kemije. Koliko se sjećam, sve se dade odraditi na papiru, s tim da je upravo prekrasno prebaciti grafički dio posla na računalo.

Za slučaj da nisam bio jasan: nemam namjeru raditi posao fakultetskog profesora.

Za slučaj da generalno ne razumiješ što su to orbitale, preporučio bih da se prije druženja s udžbenikom fizikalne kemije zagriješ ovdje i ovdje, a možeš i u tražilicu E-škole upisati "orbital", pa proći i kroz druge odgovore koji se bave orbitalnom tematikom.

Za slučaj da nisam razumio tvoje pitanje, preporučio bih da postaviš jasnije pitanje.