Jeli CO2 organski ili anroganski spoj? U većini izvora piše da je anorgorganski spoj, no ne vidim zašto se nebi "uklapao" u kategoriju organskih spojeva po svim kriterijima. Znam da je u nekim slučajevima nemoguće ili nepotrebno kategorizirati spojeve, no htio htio bih znati postoji li neki specifičan razlog zašto bi se više uklapao među anorganske spojeve. Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Stjepan Dolić dolicstjepan@gmail.com

Podjela kemijskih spojeva na organske i anorganske stvar je dogovora i temelji se na povijesnim i praktičnim razlozima. Iako postoje spojevi za koje se nećemo baš svi složiti oko toga pripadaju li organskim ili anorganskim spojevima (npr. ugljikov tetraklorid, ugljikov disulfid, fosgen itd.), kod ugljikova dioksida takva dvojba ne postoji. Kratko i jasno: ugljikov dioksid NIJE organski spoj. Naime, definicija organskih spojeva započinje riječima "Organski spojevi su svi ugljikovi spojevi OSIM" i onda se taksativno nabrajaju pojedinačni ugljikovi spojevi i skupine ugljikovih spojeva koji se ne smatraju organskim spojevima. Jedan od tih ugljikovih spojeva koji ne spada u organske spojeve je i ugljikov dioksid, i oko toga nema nikakve dvojbe.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr