1.Izračunajte ph krvi kada bi se sustav sastojao samo od fosfatnog pufera koncentracije NaH2PO4 0.10 mol/l,a koncentracija Na2HPO4 0,2 mol/l.Konstante disocijacije fosfatne kiseline su: K1=7.52 X 10-3 K2=6.31 ×10-8 K3=1.26×10-12

Ime i prezime: Mirko Šarić mirkosaaric@gmail.com

Za rješavanje zadatka treba ti sljedeća jednadžba:

pH = pKa + log ([A]/[HA])

Naravno, moraš biti u stanju i prepoznati koja će vrsta ovdje biti kiselina, a koja baza, kao i koja se od konstanti disocijacije odnosi na njih dvije.

Za slučaj da ne bude išlo, možeš pogledati još nekoliko srodnih primjera puferskih zadataka s fosfatima, npr. ovdje, ovdje i ovdje, a upišeš li u tražilicu E-škole izraze poput "pufer" ili "henderson", naći ćeš na desetke zadataka koji se rješavaju primjenom iste jednadžbe.

Usput budi rečeno, nije mi posve jasno zašto autor zadatka nije jednostavno tražio da se izračuna pH zadanog fosfatnog pufera. pH krvi ne kontrolira samo fosfatni pufer, nego i karbonatni pufer, kao i hemoglobin. K tomu, zadane koncentracije fosfata nekoliko su tisuća puta veće od onih koje ćemo naći u krvi. Ako je autor već nekako želio povezati pufere s krvlju, mogao je jednostavno spomenuti činjenice koje sam naveo, bez fantaziranja o hiperfosfatnoj krvi.